Úgy érzi, hogy a jövő évi nyaralás előtt szeretne mindent megtudni Gran Canariáról? Blogomban sok-sok cikket talál erről a gyönyörű szigetről, azonban Maspalomasról elég kevés szót ejtettem eddig. Nem volt ez szándékos, csak annyi, de annyi mindent szeretnék minden szigetről megírni, hogy ez a téma eddig váratott magára. Először is egy dolgot tisztáznunk kell: Maspalomas sokkal több, mint egy strand. 🙂 A Gran Canaria déli részén fekvő táj sok történetet és érdekességet rejteget.
1. A korabeli feljegyzések szerint Columbus tűzifát és vizet szerzett be a Maspalomas-i homokdűnéknél
1502. május 24-én, Amerikába indított negyedik útján, a felfedező Christopher Columbus megállt Maspalomasnál, hogy sós vizet és tamariszkát szerezzen be az esetleges hajótüzek eloltására. Columbus négy hajóval, a Santa Maríával, a Gallegával, a Santiagoval és a La Vizcaínával érkezett a homokdűnékhez.
2. A Maspalomas világítótoronya
Az 55 méter magas Faro de Maspalomas világítását először 1890-ben kapcsolják be. Az épületet Juan de León y Castillo helyi mérnök tervezte, és ez a Gran Canaria egyik legikonikusabb építészeti munkája.
3. Menekülés a hidegből
A Maspalomas-i lagúna különféle költöző madaraknak ad otthont télen, hisz a térség a világ legjobb klímájával rendelkezik. Ide tartozik pl. a sárszalonka, amely sokszor hazánkból teszi meg az utat.
4. Szelíd óriások
A Maspalomas-dűnék egyike azoknak a helyeknek, ahol saját természetes élőhelyén találkozhat a Gallotia stehlinivel, azaz a Gran Canaria-i óriásgyíkkal. Ez az állat akár 80 cm hosszúra megnőhet, de ne féljen teljesen ártalmatlanok ezek az óriások.
5. Canario menü
A Maspalomas közelében elhelyezkedő településeken élő őslakosok, a canario-k a történészek szerint a homokdűnék étrendjét fogyasztották: halak, kagylók és gabonafélék tették ki a napi menüt, az utóbbit persze maguk termesztették.
6. A mozgó hegyek születése
A homokdűnék megmászása, majd lecsúszni vagy legurulni a kis homok hegyekről az egyik legjobb szórakozás ezen a területen. Maspalomas legnagyobb látványossága pedig talán a fény és a szél játékának megfigyelése. De hogyan alakul ki a dűne? Az óceán felől fújó szél akár 20 méter magas homokhegyeket alakít ki, mely homokot a víz mozgása sodor a partra napról-napra, percről-percre. A homokdűnék Gran Canarián hosszan elnyúlóak, ezért is akkora élmény lecsúszdázni az oldalukon. Mindenképpen próbálja ki!
7. Esti ölelés
És most egy olyan információ, amit csak azok tudnak, akik már jártak Maspalomasban. Alkonyatkor, amikor a nap lemegy a itt mindig meleg marad a homok, hiszen magába zárja a napközbeni hőt. Ideje felfedeznie ezt az élményt, sétáljon mezítláb végig a parton napnyugtakor!
Raáb Szilvia
ViaSale Travel, a Kanári-szigetek specialistája