Azt hittem, La Gomera szigete egy 1 napos kaland… aztán kiderült, hogy egy egész hetet is el lehet itt tölteni.
Ha az embert Tenerifére varázsolja a sors, egy repülő vagy a kalandvágy, és olyan helyeken jár, ahonnan rálát a közeli La Gomera szigetének csodálatos sziluettjére, egészen biztosan napról napra nőni fog benne a kíváncsiság – míg egy napon azon kapja magát, hogy képtelen megálljt parancsolni a vágyainak, és úton van a szigetre.
Nos, ez az egyik legjobb dolog, amit tehet. Persze, ha csak egy napja van, akkor is induljon útnak, mert La Gomerából a legkisebb “adag” is sokkal, de sokkal jobb, mint a semmi. Ahhoz, hogy gomerai kalandja a lehető legjobban sikerüljön, az utazáson kívül az étkezéssel lehet érdemes még előre terveznie. Részemről azon utazók körét gazdagítom, akik nyaraláskor a gyomrukon keresztül is szeretik felfedezni az új helyeket, és az a helyzet, hogy La Gomera ebből a szempontból is egy remek választás.
A Kanári-szigetekről általában elmondható, hogy sajátos klímájának köszönhetően rengeteg olyan helyi zöldség és trópusi gyümölcs játszik fontos szerepet a konyhai hagyományokban, amik számunkra nagyrészt ismeretlenek. Aki ezekkel ismerkedne, annak a Plaza de la Constitución vonzáskörzetében található Las Carabelast ajánlanám, aminek a kínálata kifejezetten az egzotikus gyümölcsleveken alapul. Aki viszont már kifejezetten az éhsége csillapítására keres megoldást, annak Vallehermoso közelében ajánlom a Roque Blanco éttermet: ajánlatai közt megtalálható minden, ami a tradicionális La Gomera-i gasztronómiához hozzá tartozik, a pálmasziruptól a sajtkrémig. Ízei karakteresek, határozottak, alapanyagaik pedig mindig frissek és természetesek.
Ha a szigetre indulunk, erdők, vulkánok, völgyek, nemzeti parkok, kilátások, bájos kisvárosok, legendák, kedves helyiek és érdekes hagyományok várnak ránk!
A sziget fővárosa, San Sebastian és történelme – avagy mi köze Kolumbusz Kristófnak Sebastianhoz?
Ha sikerült megadnunk magunkat a bennünk élő felfedezőnek,
és az előző rész útmutatásai alapján eljutottunk La Gomera szigetére, még messze nem vagyunk túl a „nehezén”… annyi szépséget, érdekességet kínál ugyanis a sziget, hogy folyamatosan újabb és újabb döntéseket kell hoznunk.
Hova menjünk legközelebb? Mit nézzünk meg? Mi fér bele az időnkbe? Mi esik útba?
Az biztos, hogy a fővárost nem szabad kihagynunk, ha már itt járunk, úgyhogy induljunk a kályhától, kezdjük utunkat San Sebastiannál, kalandjaink során pedig biztosan megszületnek majd a válaszok is a további kérdéseinkre.
A sziget védőszentje a Guadalupe-i szűz, aki ideje nagy részét a Puntallana kápolnában tölti, viszont minden ötödik évben útra kel, és több ezer, kíváncsi kísérő társaságában végigjárja a sziget fontosabb helyszíneit. Ez a sziget legfontosabb ünnepe, a Lustrum fesztivál. Útját fantasztikus tájak és látképek övezik, a San Sebastian közeli, illetve közigazgatási szempontból annak részét képező falvak és kisvárosok (mint például La Laja, Vegaypala vagy Tejiade) bővelkednek ugyanis a hagyományos kanári építészet lenyomatait őrző, csodálatos, színes, karibi stílusú épületekben, valamint a helyi agrokultúra sajátosságaiban.
Az apró San Sebastian fantasztikus túraútvonalak és kirándulások kiindulópontja, de ha helyben maradnánk, sem fenyeget minket az unalom réme. Nem csak a már említett építészeti látnivalók, hanem a városka történelme okán sem – San Sebastian és Kolumbusz Kristóf neve ugyanis nagyon sok szálon találkoznak. Palos de la Fronterát elhagyva a híres felfedező utolsó megállója az Újvilág felfedezése előtt állítólag La Gomera volt, és ennek a pihenőnek a sziget több nyomát is őrzi. A Casa de Colón, vagy Casa Columbus XVIII. századi épülete állítólag Kolumbusz szállásaként szolgált ezekben a napokban, ma pedig egy, a Kolumbusz látogatása előtti idők szoborművészetét bemutató kiállítást is megcsodálhatunk itt. A Casa de la Duana, szintén ma is látogatható épülete pedig a legenda szerint az a hely, melynek kútjából a híres tengerész állítólag azt a vizet vételezte, mellyel az új partokra lépve annak földjeit megszentelte. A ház és kertje ma is látogatható, és az önmagában is lenyűgöző épületen és belső kerten kívül egy, a Kolumbusz felfedezőútjait bemutató tárlat is segít látogatóinak felidézni az akkori viszonyokat.
Ha megcsodáltuk a városka lenyűgöző atmoszféráját, alaposan megnéztük összes, szépséges épületét, és mindent megtudtunk Kolumbuszról és életéről, illetve koráról, még akkor sem értünk a szigeten ránk váró kalandjaink végére…
Fővárostól távolabb remek túraútvonalak és apró, mesés falvak várnak – feltétlenül fedezze fel őket!
A La Gomera szigetén mindenképpen kipipálandó tételek közül többet számba vettünk már az első két bejegyzésben, azonban ha szeretnénk igazán megélni a sziget fantasztikus hangulatát és elveszni kicsit a szépségeiben, akkor a frekventáltabb részei után érdemes lehet elvesznünk kicsit a sétaútvonalaiban és apró falvaiban is.
Nehéz eldönteni, hogy önmagában a sziget látképe, vagy a magaslatai által nyújtott kilátás gyakorol-e nagyobb hatást látogatóira, de az biztos, hogy mindkettőtől leesik az ember álla. Már csak ezért is megéri kicsit eltávolodni a központi helyektől, és legalább egy kellemes séta erejéig a gyaloglást választani – viszont aki jobban áll erőnléttel és kedvvel, változatos, kiépített túraútvonalak közül is válogathat, és igazából nem tud rosszul választani. Nagyon sok olyan útvonal vezet végig szebbnél szebb tájakon, ami korábban közútként szolgált, de az útépítések megkezdésével elvesztette eredeti szerepét – hogy aztán hamar birtokba vegyék a hegymászók és túrakedvelő kalandorok.
Minden szépsége mellett tagadhatatlan, hogy a sziget megismerésének ez a módja néha kifejezetten izzasztó tud lenni, de Le Gomera erre is helyben szállítja a megoldást; el tud képzelni jobb dolgot, mint egy kiadós séta után, kellemesen fáradtan megmártózni az Atlanti-óceán habjaiban?
Ha a La Caleta strandját választja
La Caleta egy titkos gyöngyszeme a szigetnek – nem csak csodálatos partokat, elképesztő kék vizet és egy remek strandot talál, hanem egy bájos kis bárt is, ahol feltöltheti a lemerült készleteit. Ha pedig kicsit tovább megy a parton, a közelben találja az El Pescante természet alkotta úszómedencéit; akár az óceán nyílt hullámait, akár a medenceszerű képződményekben való lubickolást választja, mindkét esetben csodálatos, a monumentális Teidére nyíló kilátásban tobzódhat pancsolás közben.
Agulo
A Teide csodálatos látványa vonzott Agulo-ba is, de sokkal többet találtam itt ennél. Valóban lélegzetelállító a kilátás, fantasztikusan érvényesül innen a vulkán képe, és erre csak rásegítenek a vidék trópusi gyümölcsökben és banánültetvényekben gazdag földjei. A sziklafalra épült városka megőrizte eredeti báját, amihez mind a csodálatos, dómok inspirálta templom, mind az egzotikus virágokkal díszített, egymás felé fordítva elhelyezett, mindenféle beszélgetésekhez ideális alapot nyújtó padok is hozzájárulnak.
La Gomera különleges füttynyelve
La Gomera szigetén a beszélgetéshez ráadásul társul egy igazi, nagyon helyi sajátosság, az itteni füttynyelv, ami olyannyira különleges (és élő), hogy a UNESCO világörökség részét képezi. Struktúráját tekintve ez a spanyol nyelv fütyült változata, melynek ahhoz képest hatalmas előnye, hogy a szakadékokkal gazdagon tagolt felszínű Gomera szigetén messzebbre hallatszik, mint a normál emberi beszéd, így a fontos információkat ezen a csatornán sokkal könnyebben és gyorsabban képesek célba juttatni a helyiek.
La Gomera szigettúra magyar nyelven >>
ViaSale Travel
Kövess minket a Facebookon is: https://www.facebook.com/viasaletravel
Fakultatív kirándulásaink amik még érdekesek lehetnek számodra: https://viasaletravel.hu/program-kereso
Csodás szállásaink között is tudsz válogatni: https://viasaletravel.hu/utazas-kereso